E-mail marketing – jak napisać perswazyjnego maila?

Czy często zastanawiasz się nad tym co i w jaki sposób piszesz do współpracowników, kontrahentów czy potencjalnych klientów? E-mail stał się tak spopularyzowanym narzędziem pracy, że niewielu zdaje sobie sprawę z jego perswazyjności i roli jaką spełnia w e-mail marketingu.

E-mail perswazyjny zazwyczaj pisany jest do wielu osób. Warto jednak przed jego napisaniem stworzyć postać Klienta Idealnego. Określić zachowanie, umiejętności, możliwości, wartości oraz tożsamość takiego klienta. Po zebraniu informacji należy zastanowić się do jakiego działania zachęcamy naszego Klienta Idealnego.

Adresat
Co zrobić, by nasz potencjalny klient otworzył wiadomość? Odpowiedź tkwi w „polu od”. Badania „otwieralności” e-maila wskazują, że w polu tym najlepiej umieścić:
imię,
imię i nazwisko,
imię i nazwisko + nazwa firmy.

Jeżeli w „polu od” widnieje nazwa firmy: Dział Marketingu bądź sama nazwa, jest duże prawdopodobieństwo, że e-mail zostanie pominięty.

Temat i treść
Temat wiadomości musi mieć w sobie moc, która skłoni odbiorcę do otworzenia e-maila. Zacznijmy od tego co w naszej przesyłce niekoniecznie jest wskazane: pisanie wielkimi literami (które w internecie są oznaką krzyku), zbyt częste używanie znaków przystankowych, przesadzony humor.

Jak w takim razie napisać tytuł?

  • najmocniejsze słowa kluczowe umieścić jak najbliżej lewej strony,
  • nagłówek nie powinien być za krótki, ale też za długi – maksymalnie 15 słów,
  • obiecaj korzyść, np. Naucz się języka hiszpańskiego w 2 tygodnie,
  • zadaj intrygujące pytanie otwarte, np. Jak nauczyć się języka hiszpańskiego w 2 tygodnie?, Dlaczego tak łatwo można nauczyć się języka hiszpańskiego w 2 tygodnie?
  • rekomendacja, np. „Dzięki tej metodzie nauczyłam się języka hiszpańskiego w 2 tygodnie” Anna Nowak,
  • podaj powód, np. Siedem powodów, dla których warto uczyć się języka hiszpańskiego.


Powitanie.
Choć lubimy skracać dystans pisząc e-maile unikajmy form: Witaj Moniko, Pani Moniko. Po imieniu zwracajmy się tylko wówczas, gdy mamy na to przyzwolenie. W przeciwnym wypadku używajmy bezpiecznej formy Szanowna Pani.

Pierwszy akapit ma utrzymać zainteresowanie czytelnika, żeby tak się stało:

  • zadaj otwarte pytanie,
  • opowiedz historię,
  • podaj newsa,
  • odwołaj się do zainteresowań.


Jaki powinien być tekst główny naszego perswazyjnego e-maila?

Zwięzły, rzeczowy, przejrzysty, czytelny, hipertekstowy, konwersacyjny i napisany prostym językiem.
Pamiętajmy o stosowaniu strony czynnej, używaniu porównań, zwiększaniu tempa poprzez krótkie zdania i powtórzenia, odwoływaniu się do wartości, wzmacnianiu emocji.

PS – Potężny Sprzedawca
Liczne badania wykazały, że dobrze skonstruowany PS podnosi skuteczność e-maila nawet o 40%. Warto zatem umieścić w tym miejscu: skrót oferty, bonus, podkreślenie uciekającego czasu, podkreślenie ograniczonej liczby egzemplarzy, korzyść lub argument, a przede wszystkim PS musi zawsze kończyć się powtórzeniem żądania akcji!

Podsumowując, dobrze napisany perswazyjny e-mail potrafi zwiększyć nasze dochody. Nic dziwnego, że pomimo popularności mediów społecznościowych nadal w budżetach wielu firm uwzględniane są wydatki na e-mail marketing.

Przeczytaj także: SEO PR, czyli pozycjonowanie strony.

Udostępnij:

Magdalena Fularska-Pacholczak
Magdalena Fularska-Pacholczak
właścicielka
Właścicielka agencji public relations FANFAR PR, ekspert kreowania wizerunku marki, organizatorka spotkań dla przedsiębiorców „Biznes na Rynku”. Radomianka. Miłośniczka aromatycznej włoskiej kawy, pizzy i sycylijskich soczystych pomidorów. Amatorka skandynawskich kryminałów i książek branżowo-biznesowych. Do nowych działań nierzadko inspirują ją ciekawe miejsca i synek Jasiek.