Internetowa podróż za jedno kliknięcie

Relaks nad Lazurowym Wybrzeżem, zapierający dech w piersiach widok ze szczytu gór, zwiedzanie najbardziej niesamowitych cudów świata i architektury – to wszystko i jeszcze więcej oferują biura podróży. W dobie internetu i dużej konkurencji nie wystarczą już tylko drukowane plakaty czy ulotki rozdawane przez hostessy. Obecnie obowiązkiem jest komunikowanie się z klientami przez internet.

W jaki sposób biura podróży przedstawiają ofertę, by przyciągnąć klienta i zatrzymać go przy sobie? Jakimi kanałami starają się dotrzeć do klientów?

Biuro podróży TUI kontaktuje się ze swoimi klientami poprzez dobrze zarządzaną stronę internetową, na której na bieżąco aktualizowane są informacje o nowych ofertach i rabatach na zagraniczne wojaże. Takie informacje umieszczane są również na portalach społecznościowych: Facebook oraz Twitter. TUI do komunikacji ze swoimi klientami wykorzystuje również blog.

Jak do tej pory biuro podróży zgromadziło ponad 13 tysięcy fanów na swoim profilu na Facebook.com. Poza pięknymi zdjęciami, co parę dni dodawane są posty o charakterze informacyjnym i marketingowym. W ten sposób biuro podróży chce zachęcić klientów do zapoznania się z nowymi ofertami, rabatami i atrakcjami przygotowanymi specjalnie dla nich. Komunikacja ma charakter zwrotny. Kilkadziesiąt odpowiedzi znajdujących się pod pytaniami, świadczy o tym, że odbiorcy chętnie dzielą się swoimi opiniami i chętnie uczestniczą w tego typu rozmowie. Ponadto na profilu organizowane są konkursy z nagrodami, które dodatkowo zachęcają klientów do uczestnictwa i stałego monitorowania nowości w biurze podróży.
Biuro podróży TUI działa również za pośrednictwem Twittera, gdzie umieszczane są, informacje o ofercie, promocjach, aktualnych rabatach. Biuro podróży TUI komunikuje się również z klientami poprzez blog, na którym zamieszczane są informacje o podróżach, opowiadania o turystycznych przygodach klientów, a także opisy zwyczajów panujących w różnych zakątkach świata. Dodatkowo moderatorzy bloga na bieżąco sprawdzają pojawiające się komentarze i odpowiadają na nie bardzo skrupulatnie i wyczerpująco. Udowadniają przez to, że głos swoich klientów traktują bardzo poważnie i każda wątpliwość rozpatrywana jest indywidualnie.

Na facebookowym profilu ITAKI zalogowało się ponad 40 tysięcy użytkowników. Informacje, które są tam dodawane, zazwyczaj codziennie, nie pozostają bez echa. Fani chętnie udzielają się w dyskusjach i odpowiadają na zadawane pytania.
Organizowane konkursy dodatkowo przyciągają uwagę i sprawiają, że potencjalni klienci chętnie odwiedzają stronę internetową, poznając przy tym ofertę. Komunikacja w internecie prowadzona poprawnie może być dobrym sposobem na zatrzymanie, czy pozyskanie nowych klientów. Ponieważ sami będąc aktywni, zachęcają do aktywności swoich znajomych.
Podobnie jak TUI, biuro podróży ITAKA prowadzi swoje działania również na blogu, Twitterze, YouTubie. Na uwagę zasługuje projekt realizowany wspólnie z blogerkami „Modne podróże ze smakiem”.

Biuro podróży Neckermann swoją komunikację internetową również prowadzi za pośrednictwem Facebooka. Jak do tej pory na profilu społecznościowym zgromadziło ok. 12,5 tysiąca fanów. Aktualności i dokładne, w zachęcający sposób przedstawiane oferty, przyciągają nowych odbiorców. Odpowiednia komunikacja z klientami powoduje, że fan page jest chętnie odwiedzany przez użytkowników, a jego aktywności chętnie komentowane.

Mówią, że podróże kształcą – to prawda! Teraz można powiedzieć też, że i biura podróży kształcą – jak komunikować się z klientami za pośrednictwem internetu.

Udostępnij:

Magdalena Fularska-Pacholczak
Magdalena Fularska-Pacholczak
właścicielka
Właścicielka agencji public relations FANFAR PR, ekspert kreowania wizerunku marki, organizatorka spotkań dla przedsiębiorców „Biznes na Rynku”. Radomianka. Miłośniczka aromatycznej włoskiej kawy, pizzy i sycylijskich soczystych pomidorów. Amatorka skandynawskich kryminałów i książek branżowo-biznesowych. Do nowych działań nierzadko inspirują ją ciekawe miejsca i synek Jasiek.