Plany utworzenia Instytutu Rozwoju Dziecka w Radomiu

Będzie się mieścić na czterech piętrach budynku przy ulicy Toruńskiej, wyposażony w specjalistyczny sprzęt dostosowany do osób niepełnosprawnych. Dzieci z zaburzeniami rozwojowymi będą pod stałą opieką specjalistów. A diagnozowane mają być już kilkumiesięczne niemowlaki – to pomysł radomskiego Stowarzyszenia Karuzela na bezpłatną pomoc dzieciom chorym na ADHD i Autyzm.

80 tysięcy dzieci choruje na ADHD, 20 tysięcy dzieci choruje na Autyzm. Co roku liczba zachorowań wzrasta. Według Głównego Urzędu Statystycznego 18% naszego społeczeństwa to dzieci i młodzież. Co sześćdziesiąte ma zaburzenia rozwojowe. Średnio w każdej klasie jest dwoje chorych dzieci. ONZ zwraca uwagę, że w ciągu ostatnich 20 lat występowanie Autyzmu zwiększyło się aż dziesięciokrotnie.

Stowarzyszenie Karuzela, jako jedna z nielicznych organizacji w Radomiu diagnozuje zaburzenia rozwojowe, a dzieci obejmuje terapią oraz treningiem umiejętności społecznych. – Jako matki dzieci niepełnosprawnych jeździłyśmy dziesiątki kilometrów, by szukać pomocy u specjalistów i rehabilitować nasze dzieci. Borykając się z takimi problemami założyłyśmy Stowarzyszenie i postawiłyśmy sobie za cel wzajemne wsparcie poprzez stworzenie odpowiedniej pomocy: edukacji, terapii i rehabilitacji dla wszystkich potrzebujących dzieci z naszego regionu – tłumaczy ideę powstania Instytutu Rozwoju Dziecka Katarzyna Ziętek, wiceprezes Stowarzyszenie Karuzela.

Na bazie już istniejących i funkcjonujących placówek Stowarzyszenie Karuzela chce utworzyć Instytut Rozwoju Dziecka. Będzie to miejsce kompleksowej rehabilitacji społecznej oraz zdrowotnej dzieci i młodzieży z zaburzeniami rozwoju psychofizycznego. W Instytucie będą diagnozowane dzieci jeszcze przed ukończeniem pierwszego roku życia. Co oznaczałoby, że właściwie już od żłobka aż po gimnazjum dziecko poddane będzie terapii. Plany Stowarzyszenia sięgają jednak jeszcze dalej. Instytut swoich podopiecznych będzie uczyć zawodu, czynnie uczestniczyć w poszukiwaniu pracy a nawet tworzyć dla nich miejsca pracy.

Kiedy powstanie Instytut Rozwoju Dziecka? – Przede wszystkim to kwestia funduszy. Chcemy kupić budynek, dostosować go do potrzeb osób niepełnosprawnych, przeprowadzić remont i zakupić niezbędne wyposażenie – wyjaśnia Sylwia Waśkiewicz – Liczymy na darowizny, sponsorów oraz wpłaty z 1% podatku – dodaje.

Informacje o Stowarzyszeniu

W Polsce 20 tys. dzieci żyje ze zdiagnozowanym autyzmem. 80 tys. dzieci jest chorych na ADHD. Nasze Stowarzyszenie jako jedyna placówka w Radomiu diagnozuje to zaburzenie.
Są wśród nas dzieci, którym trudniej dorastać. I są rodziny, którym trudniej je wychowywać. Tak się czasami po prostu zdarza. Mają jednak takie samo prawo do bycia szczęśliwymi, jak wszyscy inni. Wrażliwość, empatia i gotowość do pomocy w osobie Jolanty Brajtkopf stworzyły 10 lat temu zaczątki grupy samopomocowej dla rodziców dzieci z ADHD. Podobne troski i doświadczenia, wzajemna pomoc, zrozumienie i akceptacja sprawiły, że rodzice nie tylko się zaprzyjaźnili, ale i rozwinęli swoje działania. Spotkania integracyjne scementowały grupę i po roku zbierania doświadczeń dały jej siłę do założenia w 2007 roku Stowarzyszenia Karuzela. Tym samym od 28 listopada 2007 roku Stowarzyszenie wspiera formalnie rodziny, które opiekują się dziećmi autystycznymi, z Zespołem Aspergera i z ADHD. Organizacja działa w ramach programu Centrum Aktywności Lokalnej realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Radomiu. Co roku wprowadzamy nowe formy aktywności dla swoich podopiecznych, wspierając rozwój dzieci i ich opiekunów. Prowadzimy trening umiejętności społecznych, punkty przedszkolne, wyjazdy integracyjne, samopomocową grupę wsparcia. Organizujemy  warsztaty i szkolenia. Prowadzimy Punkt Informacji Obywatelskiej oraz Punkt Bezpłatnych Porad Prawnych.

Udostępnij:

Magdalena Fularska-Pacholczak
Magdalena Fularska-Pacholczak
Bądź marką z sensem
Jestem zdania, że świat należy zacząć zmieniać od siebie. I wierzę, że może nam w tym pomóc skuteczna komunikacja. Dlatego od ponad 10 lat planuję i zarządzam komunikacją firm oraz organizacji pozarządowych. Doradzając w budowaniu i dbając o ich markę. Jestem właścicielką agencji public relations FANFAR PR. Żoną. Mamą Jasia i Wojtusia. W moim sercu jest też dużo miejsca dla mojego miasta, Radomia. A moje kubki smakowe ubóstwiają włoską kawę, pizzę i sycylijskie soczyste pomidory. Archetypowy Odkrywca, Twórca i Czarodziej. Ostoja spokoju.