Superbohater na Facebooku

Prawie każdy jest w stanie wymienić choć jednego superbohatera. Postaci takie jak Batman, Superman, Iron Man czy Spiderman znane z filmów, komiksów są popularne do tego stopnia, że na swoich fan page’ach gromadzą miliony fanów z całego świata. Czy to dzięki ich nadprzyrodzonym mocom? Być może. Jak wygląda komunikacja na tych profilach? Który z bohaterów zgromadził do tej pory najwięcej fanów? Warto przyjrzeć się im bliżej.

Batman
Człowiek Nietoperz posiada największą ilość profili na Facebooku zróżnicowanych pod względem poszczególnych części filmowego/komiksowego życia. Oficjalny profil zgromadził do tej pory 7,6 mln fanów. Jednak profil Batman: The Dark Knight oraz Batman: Arkham Asylum posiada łącznie ponad 26 mln fanów. Uczestnikami profilu są osoby z całego świata. Komunikacja opiera się na cyklicznym, niemalże codziennym informowaniu miłośników Batmana o nowościach filmowych, czy książkowych. Pod każdym wpisem znajduje się kilkaset komentarzy, niekiedy nawet tysiące, co świadczy o dużym zaangażowaniu fanów.

Superman
„Bohater, który ma wszystko super”, jak można przeczytać w opisie profilu na fan page’u Supermena, zgromadził do tej pory 3,7 mln fanów. Komunikacja między zarejestrowanymi na profilu osobami polega głównie na wymianie informacji na temat komiksowego Supermena, możliwości zakupu lub darmowego pobrania nowych zdjęć, gier komputerowych.

Iron Man
Bohater, który na swoim oficjalnym profilu zebrał największą ilość fanów spośród wszystkich analizowanych superbohaterów, bo aż 12 mln. To daje 224 miejsce w rankingu najpopularniejszych profili na Facebook.com. Biorąc pod uwagę ilość wszystkich profili (jest ich ponad 3,2 mln wg socialbakers.com) to całkiem przyzwoity wynik, jak na fikcyjną postać. Profil Iron Mana jest prowadzony z dużą rozwagą, fani są stale angażowani w komunikację między sobą. Posty zamieszczane na profilu w formie pytania powodują, że odpowiada na nie blisko tysiąc osób, a like’uje kilkanaście, czasem nawet kilkadziesiąt tysięcy. To pokazuje, że odpowiednia promocja i prowadzony marketing na Facebooku przynoszą wymierną korzyść – fani są na bieżąco informowani i zainteresowani profilem.

X-Men
Filmowy bohater X-Men stale poszerza grono swoich miłośników. Obecnie liczy 7,3 mln fanów. Fani z całego świata na fan page’u wymieniają informacje na temat postaci oraz filmu z tym superbohaterem, są angażowani w komunikację poprzez zadawanie pytań na różne tematy związane z X-Menem, m.in. jaki kostium mutantów z X-mena założyłbyś na Halloween? Łącznie na profilu znajduje się już prawie 100 tysięcy komentarzy. Fani są zaangażowani w profil, chętnie odpowiadają na zamieszczane posty oraz biorą udział w konkursach. Za pośrednictwem profilu na Facebooku odbywa się również promocja filmu, nowych gier, wydań DVD historii X-Mena.

Spiderman
Człowiek Pająk na swoim profilu na facebook.com zgromadził 6,8 mln fanów. Mimo niezbyt częstej komunikacji z fanami (przeciętnie kilka razy w miesiącu), to na fan page’u znalazły się konkursy, które mają za zadanie zachęcić fanów do zainteresowania się Człowiekiem Pająkiem, informacje o nowościach, jak również posty, które mają zaangażować fanów do komunikacji.

Profile superbohaterów umożliwiają komunikację między fanami z całego świata. Ilość fanów na każdym z nich liczona w milionach świadczy o dużej popularności tych fikcyjnych postaci. Jednak ilość osób udzielających się na profilach poprzez zamieszczanie komentarzy, odwiedzanie fan page’u jest wynikiem właściwie prowadzonej kampanii marketingowej. Stąd wniosek, że komunikacja z fanami przez Facebook.com jest niezwykle istotna, a poprawnie prowadzona jest drogą do sukcesu.

Udostępnij:

Magdalena Fularska-Pacholczak
Magdalena Fularska-Pacholczak
właścicielka
Właścicielka agencji public relations FANFAR PR, ekspert kreowania wizerunku marki, organizatorka spotkań dla przedsiębiorców „Biznes na Rynku”. Radomianka. Miłośniczka aromatycznej włoskiej kawy, pizzy i sycylijskich soczystych pomidorów. Amatorka skandynawskich kryminałów i książek branżowo-biznesowych. Do nowych działań nierzadko inspirują ją ciekawe miejsca i synek Jasiek.